Yet Another Related Posts Plugin v3.0.8 - en to el translation catalogue (111 entries)

en: Related posts:
el: Σχετικά άρθρα:

en: No related posts.
el: Τυχαία άρθρα.

en: MySQL error on adding yarpp_title
el: Λάθος MySQL στην προσθήκη yarpp_title

en: MySQL error on adding yarpp_content
el: Λάθος MySQL στην προσθήκη yarpp_content

en: MySQL error on creating yarpp_keyword_cache table
el: Λάθος MySQL στην δημιουργία του πίνακα yarpp_keyword_cache table

en: MySQL error on creating yarpp_related_cache table
el: Λάθος MySQL στην δημιουργία του πίνακα yarpp_related_cache

en: Related Posts (YARPP)
el: Σχετικά Άρθρα (YARPP)

en: Related Posts
el: Σχετικά άρθρα:

en: Example post
el: Παράδειγμα άρθρου

en: Related posts brought to you by <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.
el: Τα Σχετικά Άρθρα είναι κατασκεύασμα του <a href='%s'>Yet Another Related Posts Plugin</a>.

en: Please move the YARPP template files into your theme to complete installation. Simply move the sample template files (currently in <code>wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/yarpp-templates/</code>) to the <code>TEMPLATEPATH</code> directory.
el: Για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση τα πρότυπα αρχεία στον κατάλογο του τρέχοντος θέματος του blog σας. Απλά μεταφέρετε τα αρχεία που βρίσκονται στον φάκελο <code>wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/yarpp-templates/</code> στον φάκελο <code>TEMPLATEPATH</code>.

en: No YARPP template files were found in your theme (<code>TEMPLATEPATH</code>)  so the templating feature has been turned off.
el: Δεν βρέθηκαν πρότυπα αρχεία YARPP στο τρέχον θέμα <code>TEMPLATEPATH</code> έτσι η δυνατότητα αυτή έχει απενεργοποιηθεί.

en: The MyISAM check has been overridden. You may now use the "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria.
el: Ο έλεγχος MyISAM παρακάμθηκε. Τώρα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα κριτήρια σχετικότητας  "τίτλοι" και "bodies".

en: YARPP's "consider titles" and "consider bodies" relatedness criteria require your <code>%s</code> table to use the <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>MyISAM storage engine</a>, but the table seems to be using the <code>%s</code> engine. These two options have been disabled.
el: Τα κριτήρια σχετικότητας "τίτλοι" και "bodies" χρειάζονται τον <code>%s</code> πίνακα για την χρήση του <a href='http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/storage-engines.html'>μηχανισμό αποθήκευσης MyISAM </a>. Ο πίνακας όμως φαίνεται ότι χρησιμοποιεί τον μηχανισμό <code>%s</code>. Αυτές οι δύο επιλογές έχουν απενεργοποιηθεί.

en: To restore these features, please update your <code>%s</code> table by executing the following SQL directive: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> . No data will be erased by altering the table's engine, although there are performance implications.
el: Για την επαναφορά των χαρακτηριστικών πρέπει να επικαιροποιήσετε τον πίνακα <code>%s</code> εκτελώντας την εντολή SQL: <code>ALTER TABLE `%s` ENGINE = MyISAM;</code> . Δεν θα διαγραφούν δεδομένα αλλά θα υπάρξουν απώλειες στην απόδοση.

en: If, despite this check, you are sure that <code>%s</code> is using the MyISAM engine, press this magic button:
el: Αν παρά τον έλεγχο αυτό είστε σίγουροι ότι χρησιμοποιέι την MyISAM engine τότε πιέστε αυτό το μαγικό πλήκτρο:

en: Trust me. Let me use MyISAM features.
el: Δείξε εμπιστοσύνη. Επέτρεψε μου να χρησιμοποιήσω το χαρακτηριστικό MyISAM.

en: The YARPP database had an error but has been fixed.
el: Η βάση δεδομένων του YARPP είχε ένα λάθος το οποίο έχει διορθωθεί.

en: The YARPP database has an error which could not be fixed.
el: Η βάση δεδομένων του YARPP έχει ένα σφάλμα το οποίο δεν μπορεί να παρακαμθει.

en: Please try <A>manual SQL setup</a>.
el: Παρακαλώ δοκιμάστε  την \"χειροκίνητη\" <A>εγκατάσταση SQL.</a>

en: Options saved!
el: Οι επιλογές που έγιναν έχουν αποθηκευτεί!

en: Related posts cache status
el: Κατάσταση προσωρινής μνήμης Σχετικών Άρθρων

en: If you updated the "pool" options or "relatedness" options displayed, please rebuild your cache now from the <A>related posts status pane</a>.
el: Αν έχετε κάνει update στις επιλογές του "pool" ή της "σχετικότητας" τότε πρέπει να επαναδημιουργήσετε την προσωρινή μνήμη από το <A>Καθεστώς προσωρινής μνήμης σχετικών άρθρων</a>.

en: Your related posts cache is incomplete. Please build your cache from the <A>related posts status pane</a>.
el: Η προσωρινή μνήμη των σχετικών άρθρων δεν ΄΄εχει συμπληρωθεί. Πρέπει να επαναδημιουργήσετε την προσωρινή μνήμη από το <A>Καθεστώς προσωρινής μνήμης σχετικών άρθρων</a>.

en: Your related posts cache is empty. Please build your cache from the <A>related posts status pane</a>.
el: Η προσωρινή μνήμη των σχετικών άρθρων είναι κενή. Παρακαλούμε δημιουργήστε την από το <A>Καθεστώς προσωρινής μνήμης σχετικών άρθρων</a>.

en: word
el: λέξη/εις

en: tag
el: ετικέτα/ες

en: category
el: κατηγορία/ες

en: do not consider
el: να μην ληφθούν υπόψιν

en: consider
el: να ληφθούν υπόψιν

en: require at least one %s in common
el: Απαιτείται τουλάχιστον μία κοινή %s

en: require more than one %s in common
el: Aπαιτείται περισσότερες από μία κοινές %s

en: consider with extra weight
el: να ληφθεί ιδιαίτερα υπόψιν

en: Yet Another Related Posts Plugin version history (RSS 2.0)
el: Yet Another Related Posts Plugin ιστορικό εκδόσεων (RSS 2.0)

en: Yet Another Related Posts Plugin Options
el: Ρυθμίσεις του Yet Another Related Posts Plugin

en: Follow <a href="http://twitter.com/yarpp/">Yet Another Related Posts Plugin on Twitter</a>
el: Follow <a href="http://twitter.com/yarpp/">Yet Another Related Posts Plugin στο Twitter</a>

en: "The Pool" refers to the pool of posts and pages that are candidates for display as related to the current entry.
el: Η "The Pool" αναφέρεται στο σύνολο των υποψήφιων για εμφάνιση σχετικών άρθρων.

en: Disallow by category:
el: Απαγόρευση βάσει της κατηγορίας:

en: Disallow by tag:
el: Απαγόρευση βάσει της ετικέτας:

en: Show password protected posts?
el: Εμφάνιση των προστατευμένων με κωδικό άρθρων;

en: day(s)
el: ημέρα(ες)

en: week(s)
el: εβδομάδα(ες)

en: month(s)
el: μήνα(ες)

en: Show only posts from the past NUMBER UNITS
el: Τα άρθρα να μήν είναι παλιότερα από NUMBER UNITS

en: "Relatedness" options
el: Επιλογές "Σχετικότητας"

en: YARPP is different than the <a href="http://wasabi.pbwiki.com/Related%20Entries">previous plugins it is based on</a> as it limits the related posts list by (1) a maximum number and (2) a <em>match threshold</em>.
el: Το YARPP είναι διαφορετικό από  <a href="http://wasabi.pbwiki.com/Related%20Entries">προηγούμενα plugins</a> αφού δημιουργεί την λίστα των σχετικών άρθρων βάσει (1) έναν μέγιστο αριθμό και (2) ένα <em>όριο σχετικότητας</em>.

en: more&gt;
el: περισσότερα&gt;

en: The higher the match threshold, the more restrictive, and you get less related posts overall. The default match threshold is 5. If you want to find an appropriate match threshold, take a look at some post's related posts display and their scores. You can see what kinds of related posts are being picked up and with what kind of match scores, and determine an appropriate threshold for your site.
el: Όσο πιο υψηλό είναι το όριο σχετικότητας τόσο περιορίζονται τα εμφανιζόμενα σχετικά άρθρα. Το default όριο σχετικότητας είναι 5. Για να προσαρμόσετε το κατάλληλο στο blog σας όριο σχετικότητας ελέγξτε τα εμφανιζόμενα αποτελέσματα και την βαθμολογία τους.

en: Match threshold:
el: 'Ορια σχετικότητας

en: Titles:
el: Τίτλοι:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Categories:
el: Κατηγορίες:

en: Cross-relate posts and pages?
el: Διασταύρωση σχετικών άρθρων και σελίδων;

en: When the "Cross-relate posts and pages" option is selected, the <code>related_posts()</code>, <code>related_pages()</code>, and <code>related_entries()</code> all will give the same output, returning both related pages and posts.
el: Όταν είναι επιλεγμένη τότε τα <code>related_posts()</code>, <code>related_pages()</code>, και <code>related_entries()</code> θα δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα με σχετικά άρθρα και σελίδες.

en: There is a new beta (%s) of Yet Another Related Posts Plugin. You can <a href="%s">download it here</a> at your own risk.
el: Έχει ήδη κυκλοφορήσει μια νέα έκδοση beta του Yet Another Related Posts Plugin. Μπορείτε και εσείς να το κατεβάσετε <a href="%s">από εδώ</a> με δική σας ευθύνη.

en: There is a new version (VERSION) of Yet Another Related Posts Plugin available! You can <A>download it here</a>.
el: Έχει ήδη κυκλοφορήσει μια νέα έκδοση beta του Yet Another Related Posts Plugin! Κατεβάστε το από <A> εδώ</a>.

en: Display options <small>for your website</small>
el: Επιλογές εμφάνισης <small>για το Blog</small>

en: Automatically display related posts?
el: Τα Σχετικά Άρθρα να εμφανίζονται αυτόματα;

en: This option automatically displays related posts right after the content on single entry pages. If this option is off, you will need to manually insert <code>related_posts()</code> or variants (<code>related_pages()</code> and <code>related_entries()</code>) into your theme files.
el: Η επιλογή αυτή εμφανίζει αυτόματα την λίστα των σχετικών άρθρων αμέσως μετά από το εκάστοτε άρθρο. Αν είναι αποεπιλεγμένη τότε θα πρέπει να τοποθετήσετε χειροκίνητα των κώδικα <code>related_posts()</code> ή την μεταβλητή (<code>related_pages()</code> και <code>related_entries()</code>) στον κώδικα του θέματος σας.

en: Website display code example
el: Παράδειγμα κώδικα εμφάνισης στο Website

en: (Update options to reload.)
el: (Ενημερώστε τις επιλογές ώστε να γίνει επαναφόρτωση.)

en: Maximum number of related posts:
el: Μέγιστος αριθμός εμφανισθέντων σχετικών άρθρων:

en: Display using a custom template file
el: Η εμφάνιση να στηρίζεται σε δικό σας πρότυπο αρχείο

en: NEW!
el: ΝΕΟ!

en: This advanced option gives you full power to customize how your related posts are displayed. Templates (stored in your theme folder) are written in PHP.
el: Αυτή η επιλογή σας δίνει την δυνατότητα να καθορίσεται την εμφάνιση των σχετικών άρθρων όπως εσείς θέλετε. Τα πρότυπα αρχεία που είναι αποθηκευμένα στο θέμα σας είναι γραμμένα σε PHP.

en: Template file:
el: Πρότυπο αρχείο:

en: Before / after related entries:
el: Πριν / Μετά από τα σχετικά άρθρα:

en: For example:
el: Για παράδειγμα:

en:  or
el: ή

en: Before / after each related entry:
el: Πριν / μετά από κάθε σχετικό άρθρο:

en: Show excerpt?
el: Εμφάνιση αποσπάσματος;

en: Excerpt length (No. of words):
el: Μέγεθος αποσπάσματος (Αριθμός λέξεων):

en: Before / after (Excerpt):
el: Πρίν / Μετά (απόσπασμα):

en: Order results:
el: Σειρά αποτελεσμάτων:

en: score (high relevance to low)
el: αποτέλεσμα (υψηλή προς χαμηλή σχετικότητα)

en: score (low relevance to high)
el: αποτέλεσμα (χαμηλή προς υψηλή σχετικότητα)

en: date (new to old)
el: ημερομηνία (νεότερο στο παλιότερο)

en: date (old to new)
el: ημερομηνία (παλιότερο στο νεότερο)

en: title (alphabetical)
el: τίτλος (αλφαβητικά)

en: title (reverse alphabetical)
el: τίτλος (αντίστροφη αλφαβητική σειρά)

en: Default display if no results:
el: Αν δεν υπάρχουν σχετικά άρθρα θα εμφανίζονται:

en: Help promote Yet Another Related Posts Plugin?
el: Να εμφανίζονται credits του plugin;

en: This option will add the code %s. Try turning it on, updating your options, and see the code in the code example to the right. These links and donations are greatly appreciated.
el: Η επιλογή αυτή προσθέτει των κώδικα %s. Αν θέλετε ενεργοποιήστε τον, ενημερώστε την αλλαγή αυτή και δείτε τον κώδικα στα δεξιά. Τα Links και οι δωρεές είναι ευπρόδεκτες.

en: Display options <small>for RSS</small>
el: Επιλογές εμφάνισης <small>για το RSS</small>

en: Display related posts in feeds?
el: Εμφάνιση σχετικών άρθρων στα feeds;

en: This option displays related posts at the end of each item in your RSS and Atom feeds. No template changes are needed.
el: Αυτή η επιλογή εμφανίζει τα σχετικά άρθρα στο τέλος κάθε άρθρου στο RSS και στο Atom Feeds. Δεν απαιτείται καμία αλλαγή του αρχείου εμφάνισης.

en: Display related posts in the descriptions?
el: Εμφάνιση σχετικών άρθρων στις περιγραφές;

en: This option displays the related posts in the RSS description fields, not just the content. If your feeds are set up to only display excerpts, however, only the description field is used, so this option is required for any display at all.
el: Η επιλογή αυτή εμφανίζει τα σχετικά άρθρα στο πεδίο της περιγραφής του RSS και όχι μόνο στο περιεχόμενο. Αν τα feeds σας είναι ρυθμισμένα να εμφανίζουν μόνο ένα απόσπασμα του άρθρου τότε χρησιμοποιείται μόνο το πεδίο της περιγραφής, άρα είναι απαραίτητο γενικά.

en: RSS display code example
el: Παράδειγμα κώδικα εμφάνισης του RSS

en: Before / after related entries display:
el: Πριν / μετά από την εμφάνιση των σχετικών άρθρων:

en: Before / after (excerpt):
el: Πριν / μετά (απόσπασμα):

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Show cache status
el: Εμφάνιση του καθεστώτος προσωρινής μνήμης

en: When the cache is incomplete, compute related posts on the fly?
el: Όταν η προσωρινή μνήμη δεν έχει συμπληρωθεί τότε ο υπολογισμός των σχετικών άρθρων να γίνεται με πιο χαλαρα κριτήρια;

en: If a displayed post's related posts are not cached and this option is on, YARPP will compute them on the fly.<br />If this option is off and a post's related posts have not been cached, it will display as if it has no related posts.
el: Αν τα σχετικά άρθρα ενός άρθρου δεν έχουν υπολογιστεί και η επιλογή αυτή έχει επιλεχθεί τότε το YARPP θα τα υπολογίσει με πιο χαλαρά κριτήρια. Αν η επιλογή είναι αποπεπιλεγμένη και τα σχετικά άρθρα ενός άρθρου δεν έχουν υπολογιστεί τότε δεν θα εμφανίζονται σχετικά άρθρα.

en: 'MIN minute(s) and SEC second(s) remaining'
el: 'μένουν MIN λεπτά και SEC δευτερόλεπτα'

en: 'SEC second(s) remaining'
el: 'μένουν SEC δευτερόλεπτα'

en: Your related posts cache is now complete.
el: Η προσωρινή αποθήκευση των σχετικών άρθρων έχει επιτευχθεί.

en: The SQL queries took SEC seconds.
el: To SQL query διήρκησε SEC δευτερόλεπτα.

en: There was an error while constructing the related posts for TITLE
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την δημίουrγία των σχετικών άρθρων\" κατά TITLE

en: Constructing the related posts timed out.
el: Η δημιουργία των σχετικών άρθρων έληξε.

en: Try to continue...
el: Προσπάθεια για συνέχισει της διαδικασίας...

en: Your related posts cache is PERCENT% complete.
el: Η προσωρίνή μνήμη των σχετικών άρθρων είναι PERCENT% πλήρης.

en: starting...
el: εκκίνηση...

en: Update options
el: Ενημέρωση επιλογών

en: Do you really want to reset your configuration?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις αρχικές ρύθμισεις;

en: Reset options
el: Επαναφορά επιλογών

en: You cannot rebuild the YARPP cache.
el: Δεν μπορείτε να επαναδημιουργήσετε την προσωρινή μνήμη YARPP.

en: %f is the YARPP match score between the current entry and this related entry. You are seeing this value because you are logged in to WordPress as an administrator. It is not shown to regular visitors.
el: %f είναι η βαθμολογία σχετικότητας του YARPP μεταξύ του εκάστοτε άρθρου και των σχετικών άρθρων. Εσείς μπορείτε να δείτε την βαθμολογία επειδή έχετε εισέλθει ως administrator στο Wordpress και δεν εμφανίζεται στους επισκέπτες σας.

en: These are the related entries for this entry. Updating this post may change these related posts.
el: Αυτά τα άρθρα φαίνεται ότι ταιριάζουν με αυτό το άρθρο. Αν ανανεώσεται την σελίδα υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστούν κάποια άλλα.

en: Whether all of these related entries are actually displayed and how they are displayed depends on your YARPP display options.
el: Ο τρόπος με τον οποίο εμφανίζονται αλλά και ο τρόπος με τον οποίο υπολογίζονται τα σχετικά άρθρα του εκάστοτε άρθρου εξαρτάται από της ρυθμίσεις του YARPP.
